بر اساس آموزه های عرفانی

محل لوگو

روش سرودن شعر هایکو


روش سرودن شعر هایکو

هایکو کوتاه‌ترین گونه‌ی شعر در دنیای ادبیات است که به‌وسیله‌ی ژاپنی‌ها به‌وجود آمد و بعد از مدتی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و... ترجمه شد و به‌این ترتیب به تمام نقاط جهان سرایت کرد.
هایکو گونه‌ای از شعر است که در سه خط سروده می‌شود. خط اول و سوم پنج هجا (واحد) و خط دوم هفت هجا دارند که با هم هفده هجا را تشکیل می‌دهند. هر کدام از این واحدها باید معنای مستقلی داشته باشند. علاوه بر این هایکو باید به طبیعت اشاره کند و موضوع آن عناصر موجود در طبیعت باشد. هایکو نه وزن دارد، نه قافیه و فاقد آرایه‌های ادبی است. مشهورترین هایکو‌سرایان ژاپن عبارتند از: "ماتسوئو باشو"، "یوسا بوسون"، "کوبایاشی ایسا" و "ماسائوکا شیکی".

نمونه هایی از هایکو:

سهراب سپهری:

گنجشک ها

از جیک جیک خسته نمی شوند

من از دوست داشتن تو

بانو کاسا:

صدای زنگی به نشانه ی وقت خواب

با اندیشه ی او در سر

چگونه توانم خفت ؟

ایموتو کیکائو:

کودک نابینا

دست در دست مادرمی ستاید

شکوفه های گیلاس را

احمد شاملو:

تنها زمانی کوتاه کنار هم بودیم

و فهمیدیم که عشق

هزاران سال می‌پاید!

جزوه ای بی شباهت و برای اولین بار!

اگر شما نیز می خواهید به جمع هایکو سرایان بپیوندید، این جزوه 18 صفحه ای را کامل بخوانید و اطمینان داشته باشید که این جزوه به قدری کامل است که شما را در انتها یک هایکو سرا خواهد کرد!

شک نکنید!

 


مبلغ قابل پرداخت 16,400 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 737

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کتاب آموزش پیش از ازدواج

کتاب آموزش پیش از ازدواج

نام کتاب : آموزش پیش از ازدواج نویسنده : مهدی میر محمد صادقی فرمت : pdf ... ...

ادمهای سمی

ادمهای سمی

آدم های سمی 0             فیدیبوکتاب صوتیروانشناسیتوسعه فردی امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو دانلود     12:04:52 معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی آدم های سمی چگونه نقش افراد سمی را در زندگی تان ... ...

دریافت فایل : ادمهای سمی
سابلیمینال درمان افسردگی

سابلیمینال درمان افسردگی

افسردگی چیست و چرا اهمیت دارد؟ افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد. افراد افسرده هم می‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، ... ...

نسخه های کاربردی و کوتاه

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما